Shure CVG18D-BC 18" Gooseneck Condenser Mic with Integrated Desktop Base
Product image 1
Key Features
  • Electret Condenser Mic and Inline Preamp
  • Integrated Desktop Base
  • Cardioid Polar Pattern
  • Resistant to RF & Radio Signals
  • Dual-Section Gooseneck
  • Plug-and-Play Connection for Quick Setup
  • Includes 12' Cable with XLR Termination
Overview
The CVG18D-BC 18" Gooseneck Condenser Mic with Integrated Desktop Base from Shure features dual-gooseneck sections for full articulation, an inline preamp and an integrated base for precise positioning. It can be used as an all-in-one solution for sound reinforcement in small-to mid-sized discussion systems such as AV conferencing, meetings, public speaking systems, and more.
Key Specs
Polar Pattern
Cardioid
Element Type
Electret Condenser
Frequency Response
70 Hz to 16 kHz
Maximum SPL
120 dB (1 kHz, 1% THD)
Power Sources
Phantom Power
Microphone
Polar Pattern
Cardioid
Element Type
Electret Condenser
Sound Field
Mono
Orientation
End Address
Circuitry
Solid-State
Performance
Frequency Response
70 Hz to 16 kHz
Maximum SPL
120 dB (1 kHz, 1% THD)
Sensitivity
22 mV/Pa / -33 dBV/Pa (at 1 kHz)
Dynamic Range
93 dB
Equivalent Noise Level
27 dB SPL (A-Weighted, Typical)
Connectivity
Cable Length
12' / 3.7 m
Power
Power Sources
Phantom Power
Operating Voltage
11 to 52 V
Physical
Color
Black
Packaging Info
Package Weight
2.5 lb
Box Dimensions (LxWxH)
26.5 x 6.6 x 5.5"
What's in the Box:
  • Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Key Features
  • Integrated Desktop Base
  • Cardioid Polar Pattern
  • Dual-Section Gooseneck
Overview
Key Specs
70 Hz to 16 kHz
120 dB (1 kHz, 1% THD)
Microphone
Sound Field
Mono
Orientation
End Address
Circuitry
Solid-State
Performance
70 Hz to 16 kHz
120 dB (1 kHz, 1% THD)
Sensitivity
Dynamic Range
93 dB
Equivalent Noise Level
Connectivity
Cable Length
12' / 3.7 m
Power
Operating Voltage
11 to 52 V
Physical
Color
Black
Packaging Info
Package Weight
2.5 lb
Box Dimensions (LxWxH)
26.5 x 6.6 x 5.5"
What's in the Box:
-65%
Description
70 Hz to 16 kHz
120 dB (1 kHz, 1% THD)
70 Hz to 16 kHz
120 dB (1 kHz, 1% THD)
11 to 52 V
26.5 x 6.6 x 5.5"
Shure CVG18D-BC 18" Gooseneck Condenser Mic with Integrated Desktop Base | BHM Store