Shure CVG12D-BC 12" Gooseneck Condenser Mic with Integrated Desktop Base
Product image 1
Key Features
  • Electret Condenser Mic and Inline Preamp
  • Integrated Desktop Base
  • Cardioid Polar Pattern
  • Resistant to RF & Radio Signals
  • Dual-Section Gooseneck
  • Plug-and-Play Connection for Quick Setup
  • Includes 12' Cable with XLR Termination
Overview
The CVG12D-BC 12" Gooseneck Condenser Mic with Integrated Desktop Base from Shure features dual-gooseneck sections for full articulation, an inline preamp and an integrated base for precise positioning. It can be used as an all-in-one solution for sound reinforcement in small-to mid-sized discussion systems such as AV conferencing, meetings, public speaking systems, and more.
Key Specs
Polar Pattern
Cardioid
Element Type
Electret Condenser
Frequency Response
70 Hz to 16 kHz
Maximum SPL
120 dB (1 kHz, 1% THD)
Power Sources
Phantom Power
What's in the Box:
  • Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Key Features
  • Integrated Desktop Base
  • Cardioid Polar Pattern
  • Dual-Section Gooseneck
Overview
Key Specs
Polar Pattern
Cardioid
Element Type
Electret Condenser
Frequency Response
70 Hz to 16 kHz
Maximum SPL
120 dB (1 kHz, 1% THD)
Power Sources
Phantom Power
What's in the Box:
-65%
Description
70 Hz to 16 kHz
120 dB (1 kHz, 1% THD)
Shure CVG12D-BC 12" Gooseneck Condenser Mic with Integrated Desktop Base | BHM Store