Manfrotto MT055XPRO3 Aluminum Tripod
Product image 1
1 / 5
Key Features
  • Load Capacity: 44 lb
  • Maximum Height: 67"
  • Folded Length: 24"
  • Leg Sections: 3
Overview
The Manfrotto MT055XPRO3 Aluminum Tripod is a three-section support that replaces the 055XPROB tripod. It has a load capacity of 44 lb and extends from 3.5" to 67". Its legs are secured by the Quick Power Locks. These updated flip locks increase the tripod's rigidity by 50%, and its load capacity by 4.4 lb over its predecessor.
Key Specs
Head Mount Type
3/8"-16 Male
Primary Material
Aluminum
Load Capacity
44 lb / 20 kg
Maximum Working Height
67" / 170.2 cm
Max Height without Center Column
55" / 139.7 cm
Minimum Working Height
3.5" / 8.9 cm
Closed Length
24" / 61 cm
Weight
5.5 lb / 2.5 kg
Key Features
  • Load Capacity: 44 lb
  • Maximum Height: 67"
  • Folded Length: 24"
  • Leg Sections: 3
Overview
Key Specs
Head Mount Type
3/8"-16 Male
Primary Material
Aluminum
Load Capacity
44 lb / 20 kg
Maximum Working Height
67" / 170.2 cm
55" / 139.7 cm
Minimum Working Height
3.5" / 8.9 cm
Closed Length
24" / 61 cm
Weight
5.5 lb / 2.5 kg
-65%
Description
  • Maximum Height: 67"
  • Folded Length: 24"
67" / 170.2 cm
55" / 139.7 cm
3.5" / 8.9 cm
24" / 61 cm