Manfrotto MT055CXPRO3 Carbon Fiber Tripod
Product image 1
1 / 5
Key Features
  • Load Capacity: 44 lb
  • Maximum Height: 67"
  • Minimum Height: 3.5"
  • Folded Length: 24"
Overview
The Manfrotto MT055CXPRO3 Carbon Fiber Tripod is a 3-section support that replaces the 055CXPRO3 tripod. It has a load capacity of 44 lb and extends from 3.5" to 67". Its carbon fiber legs are secured by the Quick Power Locks. These updated flip locks increase the tripod's rigidity by 50% compared to its predecessor.
Key Specs
Head Mount Type
3/8"-16 Male
Primary Material
Carbon Fiber
Load Capacity
44 lb / 20 kg
Maximum Working Height
67" / 170.2 cm
Max Height without Center Column
55" / 139.7 cm
Minimum Working Height
3.5" / 8.9 cm
Closed Length
24" / 61 cm
Weight
4.3 lb / 2 kg
Key Features
  • Load Capacity: 44 lb
  • Maximum Height: 67"
  • Minimum Height: 3.5"
  • Folded Length: 24"
Overview
Key Specs
Head Mount Type
3/8"-16 Male
Primary Material
Carbon Fiber
Load Capacity
44 lb / 20 kg
Maximum Working Height
67" / 170.2 cm
55" / 139.7 cm
Minimum Working Height
3.5" / 8.9 cm
Closed Length
24" / 61 cm
Weight
4.3 lb / 2 kg
Description
  • Maximum Height: 67"
  • Minimum Height: 3.5"
  • Folded Length: 24"
67" / 170.2 cm
55" / 139.7 cm
3.5" / 8.9 cm
24" / 61 cm