Manfrotto MK055XPRO3-BHQ2 Aluminum Tripod with XPRO Ball Head and 200PL QR Plate
Product image 1
1 / 5
Key Features
  • Load Capacity: 33.1 lb
  • Max Height: 71.5"
  • Min Height: 9"
  • Folded Length: 28.5"
Overview
The Manfrotto MK055XPRO3-BHQ2 Aluminum Tripod pairs the MT055XPRO3 aluminum tripod legs with the MHXPRO-BHQ2 XPRO Ball Head with a 200PL quick release clamp and plate. The tripod is a three-section support that has a load capacity of 33.1 lb and extends from 9" to 71.5". Its legs are secured by Quick Power Locks, which are updated flip locks that increase the tripod's rigidity by 50%, and its load capacity by 4.4 lb over its predecessor.
Key Specs
Head Mount Type
3/8"-16 Male
Primary Material
Aluminum
Load Capacity
44 lb / 20 kg
Maximum Working Height
67" / 170.2 cm
Max Height without Center Column
55" / 139.7 cm
Minimum Working Height
3.5" / 8.9 cm
Closed Length
24" / 61 cm
Weight
5.5 lb / 2.5 kg
Key Features
  • Load Capacity: 33.1 lb
  • Max Height: 71.5"
  • Min Height: 9"
  • Folded Length: 28.5"
Overview
Key Specs
Head Mount Type
3/8"-16 Male
Primary Material
Aluminum
Load Capacity
44 lb / 20 kg
Maximum Working Height
67" / 170.2 cm
55" / 139.7 cm
Minimum Working Height
3.5" / 8.9 cm
Closed Length
24" / 61 cm
Weight
5.5 lb / 2.5 kg
Description
  • Max Height: 71.5"
  • Min Height: 9"
  • Folded Length: 28.5"
67" / 170.2 cm
55" / 139.7 cm
3.5" / 8.9 cm
24" / 61 cm