Behringer Europort PPA500BT 500W PA System with Two Speakers, Powered Mixer, Klark Teknik FX, Bluetooth Audio, and Mic
1 / 5
Key Features
For Parties, Presentations, Musicians
6-Channel Powered Mixer
2 x 500W Class-D Amplifiers
8" Woofers and 1" Compression Drivers
Built-In Bluetooth Audio Receiver
Klark Teknik DSP FX
2-Band EQ on Each Input Channel
+48V Phantom Power for Condenser Mics
ULM Series Wireless Ready
Includes Cables and Dynamic Mic
Overview
The 6-channel mixer features four XLR mic inputs with four 1/4" line inputs and two stereo channels with 1/4" and RCA connections. Each input channel includes a 2-band EQ to dial in your best sound. The Klark Teknik processor offers 100 presets including reverb, chorus, flange, delay, pitch shifter, and various multi-effects. The 500W Class-D amplifier delivers 250W to each speaker, which consists of a 8" woofer and a 1" high-frequency compression driver. The speakers slide into the mixer and snap together for ease in transport. The rear of the mixer unit includes plenty of storage for the included accessories such as two speaker cables and an XM1800S dynamic microphone with pouch, cable, and mic clip.
Speaker: 20' / 6.1 m Handheld Microphone: 20' / 6.1 m
Transport Options
Speaker: 1x Handle (Top)
Mounting
Speaker: 1 x 1.4" / 35 mm Pole Socket (Bottom)
Cooling
Convection
Environmental Resistance
No
Dimensions
26.5 x 20.5 x 12" / 67.3 x 52.1 x 30.5 cm
Weight
44.8 lb / 20.3 kg
Packaging Info
Package Weight
51.3 lb
Box Dimensions (LxWxH)
29.5 x 23 x 14"
What's in the Box:
2 x Speaker Cables (20')
Power Cord
XM1800S Dynamic Microphone
Mic Cable (20')
Mic Bag
Mic Stand Adapter Bracket
Mic Clip
Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Key Features
6-Channel Powered Mixer
2 x 500W Class-D Amplifiers
Klark Teknik DSP FX
ULM Series Wireless Ready
Overview
Transport Options
Speaker: 1x Handle (Top)
Mounting
Cooling
Convection
Environmental Resistance
No
Dimensions
Weight
44.8 lb / 20.3 kg
Packaging Info
Package Weight
51.3 lb
Box Dimensions (LxWxH)
29.5 x 23 x 14"
What's in the Box:
2 x Speaker Cables (20')
Power Cord
XM1800S Dynamic Microphone
Mic Cable (20')
Mic Bag
Mic Stand Adapter Bracket
Mic Clip
-65%
Description
2 x 500W Class-D Amplifiers