A 200W Class-D amplifier powers the 8" woofer and 1" tweeter, which combine for a frequency response of 70 Hz to 20 kHz with plenty of volume to cover a crowd. The rear panel features two combo XLR-1/4" mic/line inputs, a 3.5 mm aux input, and a Bluetooth audio receiver. The mixer is available via a Klark Teknik DSP with individual control over each input channel. A 3-band EQ and studio-grade reverb/echo effect are available for dialing in your best sound. An iOS and Android app (Live Control) is available with full remote access over all mixing parameters. The built-in 12 VDC rechargeable battery charges in 8-10 hours and offers up to 200 hours of use. A power cord is included.
Key Specs
| Speaker Configuration |
1x 2-Way Loudspeaker
| Number of Input Channels |
3 (2 x Mono, 1 x Stereo)
| Amplifier Power Rating |
Total: 1x 200 W Peak
| HF Driver |
1x 1" / 2.5 cm
| LF Driver |
1x 8" / 20.3 cm
| Microphone Type |
1x Handheld
| Audio I/O |
2x Combo XLR-1/4" TRS Balanced/Unbalanced Mic/Line Input 1x 1/8" / 3.5 mm TRS Unbalanced Aux Input 1x XLR 3-Pin Male Mix Output
| USB I/O |
1x USB-A (Wireless Audio)
| Wireless Transmission |
Handheld Transmitter: UHF
| Bluetooth |
4.0
Portable PA System
| Speaker Configuration |
1x 2-Way Loudspeaker
| Number of Input Channels |
3 (2 x Mono, 1 x Stereo)
| Amplifier Power Rating |
Total: 1x 200 W Peak
| Amplifier Class |
Class-D
Speakers
| Enclosure Type |
Speaker: Bass-Reflex
| HF Driver |
1x 1" / 2.5 cm
| LF Driver |
1x 8" / 20.3 cm
Signal Processing
| Input Pad |
No
| EQ |
1x HF Shelf: ±10 dB at 12 kHz 1x MF Notch/Peak: ±10 dB at 2 kHz LF Shelf: ±10 dB at 80 Hz
| Semi-Parametric EQ |
No
| Effects |
Echo (Type Unspecified) Reverb
| Filters |
| Dynamic Processing |
Microphone
| Microphone Type |
1x Handheld
| Capsule |
Dynamic
| Operating Voltage |
5 V
| Muting |
Mute Switch
Performance
| Frequency Response |
70 Hz to 20 kHz
| Max Input Level |
Mic/Line Input: -9 dBu (Balanced) +15 dBu (Unbalanced) Line/Aux Input: +10 dBu (Unbalanced)
| I/O Impedance |
XLR Mic Input: 2 Kilohms (Balanced) 1/4" TRS Mic/Line Input: 20 Kilohms (Unbalanced)
| Protections |
Connectivity
| Audio I/O |
| USB I/O |
1x USB-A (Wireless Audio)
| Mobile App Compatible |
Yes: Android & iOS App Name: Live Control Functionality: Firmware Update, Remote Control
| Network I/O |
| Wireless Connectivity |
Bluetooth
Wireless
| Wireless Transmission |
Handheld Transmitter: UHF
| Max Wireless Range |
262.5' / 80 m
| Number of RF Channels |
12
| RF Frequency Band |
Bodypack Transmitter: 470 to 490 MHz
| RF Bandwidth |
20 MHz
| Form Factor |
Transmitter: 1x Handheld
4.0
| Bluetooth Profiles |
A2DP 1.2
Power
| Battery Type |
System: 1x Rechargeable 12 V Alkaline Handheld Transmitter: 2x AA
| Approximate Battery Life |
System: 20 Hours
| Battery Charging Time |
System: 10 Hours
| Internal Battery Capacity |
System: 12 Ah
| AC Input Power |
100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz
| Power Consumption |
100 W
| AC Power I/O |
1x IEC Input
Physical
| Transport Options |
1x Handle (Top)
| Mounting |
1 x 1.4" / 35 mm Pole Socket
| Environmental Resistance |
| Operating Humidity |
0 to 80%
| Dimensions |
16.5 x 11 x 10.1" / 41.9 x 27.9 x 25.7 cm
| Weight |
26.7 lb / 12.1 kg
Packaging Info
| Package Weight |
31.5 lb
| Box Dimensions (LxWxH) |
21.8 x 14.5 x 14"
What's in the Box:
- Behringer Europort MPA200BT Battery-Powered 8" PA Speaker with Handheld Wireless System and Bluetooth Control/Audio