Audio-Technica Consumer AT-LP60XBT Stereo Turntable with Bluetooth
Product image 1
1 / 3
Key Features
  • Plays 33 1/3 and 45 rpm Vinyl Records
  • Fully Automatic Operation
  • Bluetooth 5.0 with aptX
  • Built-In Switchable Phono Preamp
  • Die-Cast Aluminum Platter
  • Built-In Cartridge
  • Includes Removable Dust Cover
Overview
Key Specs
Motor
DC Servo-Controlled Belt-Drive
Speeds
33 1/3, 45 rpm
Tonearm Type
Straight
Signal to Noise Ratio
>50 dB (DIN-B)
Wow and Flutter
<0.25% (WTD) @ 3 kHz (JIS)
Connectivity
Bluetooth
Version: 5.0
Output: Bluetooth Specification Power Class 2
Range: Up to 30' / 10 m with Line of Sight
Profile: A2DP
Codecs: SBC, aptX
Connectors
1 x Stereo RCA Phono / Line Pair (Switchable Preamplifier)
Gain
Phono Preamp: 36 dB Nominal, RIAA Equalized
Output Level
Phono: 2.5 mV Nominal at 1 kHz, 5 cm/sec
Line: 150 mV Nominal at 1 kHz, 5 cm/sec
Physical Specifications
Turntable Platter
Die-Cast Aluminum
Power Requirements
120 VAC, 60 Hz, 3 W
Dimensions
14.15 x 3.84 x 14.7" / 359.5 x 97.5 x 373.3 mm
Weight
Not Specified by Manufacturer
Packaging Info
Package Weight
8.35 lb
Box Dimensions (LxWxH)
18.9 x 16.7 x 8.9"
What's in the Box:
  • Audio-Technica Consumer AT-LP60XBT Stereo Turntable with Bluetooth (Black)
  • 45 rpm Adapter
  • 1/8" to Stereo RCA Cable
  • Hinged Dust Cover
  • AC Adapter
Key Features
  • Fully Automatic Operation
  • Bluetooth 5.0 with aptX
  • Die-Cast Aluminum Platter
  • Built-In Cartridge
Overview
Key Specs
Motor
DC Servo-Controlled Belt-Drive
Speeds
33 1/3, 45 rpm
Tonearm Type
Straight
Signal to Noise Ratio
>50 dB (DIN-B)
Wow and Flutter
<0.25% (WTD) @ 3 kHz (JIS)
Connectivity
Bluetooth
Version: 5.0
Profile: A2DP
Codecs: SBC, aptX
Connectors
Gain
Output Level
Physical Specifications
Turntable Platter
Die-Cast Aluminum
Power Requirements
120 VAC, 60 Hz, 3 W
Dimensions
Weight
Not Specified by Manufacturer
Packaging Info
Package Weight
8.35 lb
Box Dimensions (LxWxH)
18.9 x 16.7 x 8.9"
What's in the Box:
  • 45 rpm Adapter
  • 1/8" to Stereo RCA Cable
  • Hinged Dust Cover
  • AC Adapter
-65%
Description
<0.25% (WTD) @ 3 kHz (JIS)
120 VAC, 60 Hz, 3 W
18.9 x 16.7 x 8.9"