Audio-Technica Consumer AT-LP120XUSB Stereo Turntable with USB
Product image 1
1 / 3
Key Features
  • Plays 33 1/3, 45, 78 rpm Vinyl Records
  • Fully Manual Operation
  • Built-In Switchable Phono Preamp
  • USB Output to Computer
  • Die-Cast Aluminum Platter
  • Built-In Cartridge
  • Includes Removable Dust Cover
Overview
Key Specs
Motor
DC Servo
Drive Method
Direct Drive
Speeds
33 1/3, 45, 78 rpm
Tonearm Type
S-Shaped
Effective Arm Length
9.075" / 230.5 mm
Overhang
0.63" / 16 mm
Tracking Error Angle
<3°
Torque
Starting: >1 kgf.cm
Brake System
Electronic
Cartridge Weight
Applicable: 3.5 to 8.5 g
Anti-Skating Range
0 to 4 g
Signal to Noise Ratio
>50 dB
Wow and Flutter
<0.2% (WTD) @ 3 kHz (JIS)
Headshell
Model: AT-HS6
Mount: 1/2" Mount
Cartridge
AT-VM95E
Stylus
0.3 x 0.7 Mil Elliptical
Output
1 x Stereo RCA Phono / Line Pair (Switchable Preamplifier)
1 x USB 1.1
Output Level
Phono: 4 mV Nominal at 1 kHz, 5 cm/sec
Line: 240 mV Nominal at 1 kHz, 5 cm/sec
D/A Converter
16-Bit / 44.1 kHz or 48 kHz, USB Selectable
Gain
Phono Preamp: 36 dB Nominal, RIAA Equalized
Turntable Platter
Die-Cast Aluminum
System Requirements
Windows 7 or Above or Mac OS X or Above
Available USB Port (USB 1.1 or Higher)
Power Requirements
120 VAC, 60 Hz
Power Consumption
3 W
Dimensions
17.8 x 5.57 x 13.86" / 452 x 141.6 x 352 mm
Weight
17.6 lb / 8 kg Without Dust Cover
Packaging Info
Package Weight
21.1 lb
Box Dimensions (LxWxH)
21.85 x 18 x 10"
What's in the Box:
  • Audio-Technica Consumer AT-LP120XUSB Stereo Turntable with USB (Black)
  • 45 rpm Adapter
  • USB Cable
  • Stereo RCA Cable with Ground Wire
  • Hinged Dust Cover
  • Felt Mat
  • Counterweight
  • Plug-Type Stylus Target Light
  • AC Adapter
  • Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Key Features
  • Fully Manual Operation
  • USB Output to Computer
  • Die-Cast Aluminum Platter
  • Built-In Cartridge
Overview
Key Specs
Motor
DC Servo
Drive Method
Direct Drive
Speeds
33 1/3, 45, 78 rpm
Tonearm Type
S-Shaped
Effective Arm Length
9.075" / 230.5 mm
Overhang
0.63" / 16 mm
Tracking Error Angle
<3°
Torque
Starting: >1 kgf.cm
Brake System
Electronic
Cartridge Weight
Applicable: 3.5 to 8.5 g
Anti-Skating Range
0 to 4 g
Signal to Noise Ratio
>50 dB
Wow and Flutter
<0.2% (WTD) @ 3 kHz (JIS)
Headshell
Model: AT-HS6
Mount: 1/2" Mount
Cartridge
AT-VM95E
Stylus
0.3 x 0.7 Mil Elliptical
Output
1 x USB 1.1
Output Level
D/A Converter
Gain
Turntable Platter
Die-Cast Aluminum
System Requirements
Power Requirements
120 VAC, 60 Hz
Power Consumption
3 W
Dimensions
Weight
Packaging Info
Package Weight
21.1 lb
Box Dimensions (LxWxH)
21.85 x 18 x 10"
What's in the Box:
  • 45 rpm Adapter
  • USB Cable
  • Hinged Dust Cover
  • Felt Mat
  • Counterweight
  • AC Adapter
Description
9.075" / 230.5 mm
0.63" / 16 mm
<0.2% (WTD) @ 3 kHz (JIS)
120 VAC, 60 Hz
3 W
21.85 x 18 x 10"